Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ 3-1

Ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στις νίκες και κράτησε την 2η θέση στη βαθμολογία της Volleyleague ΟΠΑΠ δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και μάλιστα αποκτώντας διαφορά δύο βαθμών από τον Εθνικό που άφησε βαθμό στο «Χαλκιοπούλειο». Κάνοντας μία από τις καλύτερες
εμφανίσεις του νίκησε τη Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-17, 25-20, 25-27, 25-22) σημειώνοντας την 13η νίκη στο πρωτάθλημα που τον έφερε στους 40 βαθμούς.

Η υπεροχή του Παμβοχαϊκού στην επίθεση και η σταθερή υποδοχή έκαναν τη διαφορά στη μονομαχία του Βραχατίου απέναντι στη μαχητική ομάδα της Νίκης Αιγινίου έκριναν την συναρπαστική αναμέτρηση στο «Γ.Τριαντάφυλλος». Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά με πρώτους χρόνους και με εξαιρετικό παιχνίδι από τον Τερζή αξιοποίησε στο μέγιστο όλες τις δυνάμεις της και πήρε τα δύο πρώτα σετ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους.
Από το 3ο σετ η Νίκη ανέβασε την απόδοση της και αφού ο Ντάμπουβιτς επέστρεψε στον αγώνα (στο 2ο σετ ξεκίνησε βασικός ο Αναστασιάδης) κατάφερε να βρει ρυθμό και να απειλήσει. Το 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έγινε 21-18 για το Αιγίνιο μετά από αποτελεσματικά μπλοκ και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις από τον Γκεοργκίεφ. Με μπλοκ του Πανταλέων ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε αλλά η Νίκη με μία κόντρα επίθεση και ένα άουτ του Μαντέκα πήρε το σετ 27-25.
Στο 4ο σετ η ομάδα της Πιερίας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 6-4 και 8-7 αλλά ο Παμβοχαϊκός με πολύ καλούς τους Καλντέιρα, Γιοβάνοβιτς κατάφερε να είναι αποτελεσματικός στις «κόντρα» επιθέσεις και να πάρει τη νίκη που σε συνδυασμό με τις απώλειες του Εθνικού να του δώσει αέρα δύο βαθμών στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το στατιστικό: ΕΔΩ

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 4 άσσοι, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 9 (9/17, 70% υπ.), Καλντέιρα 17 (16/28,  1 άσσος, 36% υπ.), Τερζής 3 (1/1, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (10/12, 1 μπλοκ), Πανταλέων 11 (7/8, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 23 (21/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Δημητρακόπουλος (λ. - 73% υπ., 40% άριστες), Παπαδόπουλος, Καραγιάννης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου  (63% υπ.), Μακλάχλιν 10 (10/23, 68% υπ.), Γάτσης 7 (5/11, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 6 (4/4, 2 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 25 (23/37, 2 άσσοι), Ποτολίδης 12 (7/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 45% υπ.,45% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 3 (3/6, 71% υπ.), Αναστασιάδης 2 (1/1, 1 άσος), Παράσογλου 3 (3/8, 56% υπ.), Γεωργόπουλος Αλ.