Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

Μαχητική παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό η Νίκη Αιγινίου/ Δηλώσεις / Φωτογραφίες

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει ποιοτική απόδοση και με το μυαλό στο μεγάλο αγώνα με τη Λοκομοτίβ Μπελογκόριε την Τετάρτη για το Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε τη Νίκη Αιγινίου 3-0σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο
πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ομάδα της Πιερίας γνώρισε τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες και έχασε πολλές ευκαιρίες να πάρει το 3ο σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τον Γιορτάνοφ διαγώνιο καθώς ο Καζάζης ήθελε να τον τεστάρει ενόψει και του αγώνα της Τετάρτης, ενώ άφησε στον πάγκο τον Χριστοφιδέλη. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 1ο σετ δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα. Είχαν την ουσία με τον Καλντέιρα και πήραν από την αρχή προβάδισμα 5-2, 11-7 και αργότερα 16-12. Η Νίκη είχε πρόβλημα συνοχής αλλά και υποδοχής και το 1ο σετ τελείωσε με 25-18.
Στο 2ο σετ βασικός πασαδόρος ξεκίνησε ο Μπλανκενάου για τη Νίκη στη θέση του Αναστασιάδη. Η ομάδα της Πιερίας πίεσε στο σερβίς και βγήκε μπροστά για πρώτη φορά με 6-4. Κράτησε τη διαφορά και την έφτασε και στο +3 στο 13-10 αλλά από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα έκαναν διαδοχικά λάθη. Ο Γεωργόπουλος κάρφωσε άουτ δύο φορές ενώ ο Μλανκενάου έχασε την επαφή του με τους κεντρικούς. Τα λάθη δεν συγχωρούνται από τον Ολυμπιακό που αρχικά ισοφάρισε 14-14 με μπλοκ του Παπαδόπουλου και αργότερα με επιθέσεις από τον Γιορντάνοφ για το 19-17. Με την είσοδο του Μαρούλη στη θέση του Κουρνέτα ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 στο σερβίς και εξασφάλισε και το 2ο σετ σετ.
Στο 3ο σετ ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του Γιορντάνοφ. Η Νίκη όμως βελτίωσε την υποδοχή της, βελτιώθηκε το μπλοκ και από το 10-10 και μετά οικοδόμησε διαφορά ακόμα και με +5 (17-12). Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν διαδοχικά λάθη αλλά όταν είδαν να έρχονται τα χειρότερα μάζεψαν τη διαφορά. Για αυτό το σκοπό επιστρατεύτηκε και ο Χριστοφιδέλης ο οποίος πήγε στο σερβίς και με σερί 4-0 έφερε την ισοφάριση 18-18. Στο 19-19 δύο επιθέσεις του Νταλίγκι και ένα άουτ του Παπαδόπουλου διαμόρφωσαν το 22-19 για τη Νίκη αλλά και πάλι το σετ δεν είχε κριθεί. Ο Ολυμπιακός με επιθέσεις από Καλντέιρα, Σωτηρίου και καλές άμυνες μείωσε σε 23-21. Ο Μαυροβουνιώτης έκανε το 24-22 αλλά μία επίθεση του Σωτηρίου και μία λάθος πάσου του Μπλανκενάου στον Χριστοφορίδη που κάρφωσε άουτ έφεραν την ισοφάριση 24-24. Η Νίκη πέρασε μπροστά μόνο στο 26-25 αλλά έγιναν λάθος θέσεις (26-26). Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και τελείωσε τον αγώνα με επίθεση του Καλντέιρα και άουτ επίθεση πρώτου χρόνου από Νταλίγκι.
 Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-18
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-19
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 31-29
Tα σετ: 3-0 (25-18, 25-19, 31-29)
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 49 επιθέσεις, 1 άσσος, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Καλντέιρα 17π(17/23 επ), Παπαδόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (10/24 επ), Γιορντάνοφ 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (0/1 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 80% υπ), Χριστοφιδέλης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 ( 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Βολουδάκης (λ, 100% υπ)
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Γεωργόπουλος 11π(10/26 επ, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 7 (3/11 επ, 4 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/1 επ), Νταλιέγκε 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/16 επ), ΜακΛαχλίν 11 (11/29 επ, 60% υπ) / Αγγελής (λ, 51% υπ), Μπλάνκεναου 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γκορίδης 1 (1/1 επ), Παράσογλου.

«Πριν από μεγάλη εμφάνιση...»
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης σημείωσε για το ματς:
«Το ζητούμενο ήταν οι τρεις πόντοι και καταφέραμε να το πετύχουμε. Κάναμε ένα μέτριο ματς. Μετά από ένα σημείο θεωρώ πως χαλαρώσαμε και ίσως υποτιμήσαμε τον αντίπαλο μας. Λένε πάντως πως πριν από μια μεγάλη εμφάνιση υπάρχει μια κακή ή μέτρια εμφάνιση. Ελπίζω αυτό να το δούμε και την Τετάρτη κόντρα σε μια από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Θα δουλέψουμε αυτές τις ημέρες και θα είμαστε έτοιμοι για την μεγάλη αναμέτρηση».

«Μας έδωσε ευκαιρίες ο Ολυμπιακός»
«Δεν είμαι ευχαριστημένος διότι ο Ολυμπιακός μας έδωσε την ευκαιρία να πάρουμε και το 2ο και το 3ο σετ αλλά δεν την αξιοποιήσαμε. Θέλουμε πολύ δουλειά ακόμα. Στόχος μας ήταν να μην κάνει... 52 πόντους ο Γιορντάνοφ. Τα καταφέραμε αν και δε περίμενα να αγωνιστεί ο Ολυμπιακός με αυτή την εξάδα. Είχα πει στα παιδιά πως πρέπει να παίξουμε έξυπνα και χωρίς φόβο. Πήγαμε καλά στο σερβίς αλλά δεν διαχειριστήκαμε καλά τη μπάλα στη μέση του 2ου και του 3ου σετ. Θέλαμε να πάρουμε ένα σετ για να ενισχύσουμε την ψυχολογία μας και να πιέσουμε πιο πολύ τον αντίπαλο. Έρχονται δύο δύσκολα ματς με Άρη και Παναχαϊκή και θέλουμε να κατέβουμε πλήρης και έτοιμοι για να πάρουμε θετικά αποτελέσματα».

Δείτε φωτογραφίες από τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής στην κατηγορία «φωτογραφίες - άλμπουμ» στο facebook της Volleyleague ΟΠΑΠ: ΕΔΩ